Fatih Oncu

Fatih ÖNCÜ (Biyografi)

Fatih ÖNCÜ, Avrupa Birliği fon programları ve proje alanında hizmet veren Öncü Danışmanlık (F.ONCU) kurucusu ve yöneticisi.  İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhra- catçı Birliği (İKMİB),  Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) veb Türk Hava Yolları Akademi gibi kurum ve kuruluşlara danışmanlık danışmanlık hizmetleri veriyor.   

2003 yılından buyana Avrupa Birliği fonları üzerine çalışmalar yapan Öncü, fonlarının değerlendirilme- sine yönelik 8 kitap yazdı, 200’ün üzerinde seminer ve konferans verdi. Avrupa Bölgeler Asamblesi Eğitim Okulunda ve Avrupa Komisyonunun da AB Fonları, işleyişi, başarı metotları , Hayat Boyu Öğ- renme Programı üzerine Brüksel’de mesleki eğitim aldı.  2013’de 10. Yılını dolduran Öncü bu süreç içinde onlarca kurum ve kuruluşa danışmanlık yaptı,  çok sayıda projenin fon almasına katkı sağladı.  

Türkiye’deki macerasını 2000 yılında Çukurova Holding de başladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi  (İTU) ve Etiler Polis Okulunda yarı zamanlı öğretim görev- lisi olarak çalıştı. ePazarlama,  Online Gazetecilik ve İletişim dersleri verdi. 

2000 yılı öncesinde, merkezi New York’ta bulunan DAH Consulting ve toExcel (iUniverse ile birleşti) işletmelerinde eMarketing departmanı yöneticisi olarak değerlendirdi. Öğrencilik döneminde New York Times ve New York Network TV’de stajyer olarak çalıştı. Yüksek lisans eğitimi süresince hafta sonlarının büyük kısmını Food and Wine ve New York Times yazarlarından Dr. Lyne Lawner’a asitan- lık yaparak değerlendirdi.

Yüksek lisans eğitiminde Roberta Bender Grossman, lisans eğitiminde Saint Rose Grand burslarını kazandı. Fatih Öncü, New York Universty (NYU) Yayıncılık Okulunda (School of Publishing’) medya işletme üzerine yüksek lisans, New York Eyalet Üniversitesi (University of the State of New York, St. Rose) İletişim Fakültesinde de lisans eğitimi gördü. 

1969 Akçaören Köyü (Mihallıçcık, Eskişehir) doğumlu olan Öncü bir çocuk babası ve İstanbul’da yaşıyor.